Randevu Formu

Mesajınız başarıyla gönderilmiştir. Size en kısa sürede geri dönüş olacaktır.

Mesajınızı gönderirken hata oluştu. Lütfen bilgilerinizi kontrol edip tekrar deneyiniz.

Lütfen tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

image

34519-Şubeli Yapıda Fatura Kesme işlemleri

10 Ocak 2016

Soru : Merhabalar. Firmamızın tek vergi kimlik numarası ile birden fazla şubesi var. Bu şubelerden biriside Serbest Bölge içerisinde. Serbest bölge içinde olan şubeme diğer şubemden alım yapabilmek için gümrük işlemlerini yaptırabilmek için fatura kesmem gerekiyor. Aynı şekilde serbest bölge şubemden yurt içine satışlar için diğer şubeme fatura kesmem gerekmektedir. 01.01.2016 tarihinden itibaren e-Fatura mükellefi oldum. Gib portal kullanıyorum. Şubeye kestiğim fatura e-Fatura'mı olacak ? Eğer e-Fatura olacak ise faturayı portala yüklediğimde gelen kutusuna aynı fatura düşecek mi ? Konu ile ilgili yardımlarınızı talep ederiz.

Cevap : Elektronik fatura kullanma zorunluluğu olan firmanızın elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan kullanıcılara ya da serbest bölgede ve kurumunuz vergi mükellefiyeti altında bulunan şubenize düzenleyeceği faturalar ile serbest bölgedeki şubenizden elektronik fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılara düzenleyeceği faturaların 01/01/2016 tarihinden itibaren elektronik fatura olması zorunluluğu bulunmaktadır.

    Bununla birlikte, düzenlenen faturada merkez/şube ayrımının yapılabilmesi mümkün olup, portal kullanıcıları için manuel giriş yapılması gerekiyorsa fatura alıcısı veya göndericisi kısmının ad - soyad/ünvan bölümüne merkez ya da şube olduğu bilgisi girilebilecek ve ilgili şube veya merkezin adres bilgileri eklenebilecektir. Ancak fatura düzenlenirken portal kullanıcısı olduğu halde manuel giriş yapmayıp yükleme modulü kullanılıyorsa veya kullanıcı tarafından entegrasyon veya özel entegrasyon yöntemlerinden biri seçilmişse merkez/şube ayrımının gösterilebileceği alan "UBL-TR Ortak Elemanlar" Teknik Klavuzunda belirtilmiş olup, buna göre Klavuzun 2.2.20 Party bölümünde açıklandığı gibi "AgentParty" alanına ilgili şubenin bilgileri girilebilecektir.

Mikro Antalya

Mikro Antalya