Randevu Formu

Mesajınız başarıyla gönderilmiştir. Size en kısa sürede geri dönüş olacaktır.

Mesajınızı gönderirken hata oluştu. Lütfen bilgilerinizi kontrol edip tekrar deneyiniz.

Lütfen tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

image

E-Fatura Başvuru Süreci A dan Z ye

14 Ocak 2016

Mali Mühür Sertifikası, E-Fatura Uygulaması ve E-Defter Uygulaması Başvurusu işlemleri farklı ekranlar üzerinden yapılmaktadır:
1. Mali Mühür Sertifikası Başvurusu: https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go 
2-A. E-Fatura Uygulaması Başvurusu: https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ 
2-B. E-Defter Uygulaması Başvurusu: https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/
01/01/2016 tarihinde E-Fatura ve E-Defter Uygulamasına dâhil olmak için:
1. (Mali mührünüz yoksa) https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresinden sadece mali mühür başvurusu yapılmalıdır. (Yedek mali mühür de alınabilir 
Mali mührünüz üretim aşamasındaysa ve henüz elinize geçmemişse Mali Mührünüz olmadan E-Fatura Ön Başvurusunda bulunmanız mümkündür. Mali mühür başvurusu yaptıysanız ve 2-A. ve 2-B. maddelerindeki başvuru sayfalarındaki "Mali Mühür Kullanmadan Ön Başvuru" düğmesi aktif değilse mali mührünüzün üretimde olduğuna dair bilgi KamuSM'den GİB'e gelmiş demektir. Bilgi geldiğinde bu düğme aktif olur. Bilginin iletilmesi için KamuSM ile iletişime geçebilirsiniz. 
E-Fatura ve E-Defter Ön Başvurusunu yaptıktan sonra, mali mührünüz elinize geçtikten sonra 2-A. ve 2-B. maddesine göre E-Fatura Başvurusu ve E-Defter Başvurusu yapmanız gerektiğini unutmayınız. E-Fatura Başvurusunda yazdığınız bilgiler geçerli olacağından, E-Fatura ön başvurusu sırasında yazdığınız bilgilerin yanlış olması halinde, sistemde asıl başvurudaki bilgilerinize göre işlem yapılacaktır. 
E-Fatura ön başvurusu 06.01.2016 tarihi itibari ile kullanılamamaktadır. Mali mührünüz elinize geçtikten sonra 2-A. ve 2-B. maddesine göre E-Fatura Başvurusu ve E-Defter Başvurusu yapmanız gerekmektedir. 
E-Fatura sistemine dahil olan kullanıcıların (asıl e-fatura başvurusunu yapmış olanların) hesapları aktif hale gelir ve e-faturada aktif olarak göründüğünüz tarihten itibaren e-fatura gönderip alabilir, bu tarihten önce e-fatura düzenlenemeyeceği için kağıt fatura düzenlenenebilir.
Mükellefler tarafından ön başvuruların mali mühür kullanılarak kesin başvuruya dönüştürülmesinden sonra kullanıcı hesapları aktif hale gelir ve e-faturada aktif olarak göründüğünüz tarihten itibaren e- fatura gönderip alabilirsiniz, bu tarihten önce e-fatura düzenleyemeyeceğiniz için kağıt fatura düzenleyebilirsiniz. Benzer şekilde bu tarihten önce tarafınıza e-fatura düzenlenemeyeceği için tarafınıza kağıt fatura düzenlenebilir. Mevzuatsal yükümlülükler geçerlidir.
2-A. E-Fatura için;
 - https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/  adresi kullanılarak E-Fatura Başvurusu yapılabilir.
 i. Kullanıcı GİB-Portal yöntemini seçerek sisteme dâhil olmak istiyorsa yararlanma yöntemlerinden "Portal" seçeneğini seçmelidir. Başvuru sırasında:
   * “Şimdi Başlamak İstiyorum” seçeneği seçilmişse kullanıcı hesabı açılır ve başvuruda verilen e-posta adresine hesabınızın açıldığına dair bilgi gelir. Ancak SORUN YAŞANMAMASI İÇİN hesaba en az 6 saat sonra giriş yapılmalıdır. En az 6 saat sonra mali mühür ve şifresiyle portale giriş yapabilirsiniz.
Aşağıdaki seçenek 01.01.2016 tarihinden sonra ekrana gelmemektedir.
   * “01.01.2016’da Başlamak İstiyorum” seçeneği seçilmişse kullanıcı hesabı 01.01.2016’da açılır ve başvuruda verilen e-posta adresine hesabınızın açıldığına dair bilgi gelir. Sonrasında mali mühür ve şifresiyle portale giriş yapabilirsiniz.

 ii. Kullanıcı entegrasyon yöntemini seçerek sisteme dâhil olmak istiyorsa yararlanma yöntemlerinden "Entegrasyon" seçeneğini seçmelidir. Sonrasında http://www.efatura.gov.tr/efaturaentegratorluk.html [^] adresindeki bilgiler ışığında testlerine başlayabilir. Test kontrolünün başarılı olmasının ardından e-fatura sistemine dâhil olabilir. (Başlama zamanınız tam olarak 01.01.2016 olmayabilir, kullanıcı canlı tanım formunu yüklediğinde sisteme dahil olacaktır. - Başvurunuz sonrasında 05.01.2016 00:00'a kadar testlerinizi tamamlayıp canlı tanım formunu yüklememiş ve entegraston hesabınızın açılmamış olması durumunda (04.01.2016 ve sonrasında başvuranlar hariç) Başkanlık GİB-Portal hesabınızı otomatik olarak açacaktır. Sonrasında yöntem değişikliğinde bulunmanız mümkündür.
 iii. Kullanıcı özel entegrasyon yöntemini seçerek sisteme dâhil olmak istiyorsa yararlanma yöntemlerinden "Özel Entgrasyon" seçeneğini seçmelidir. Sonrasında http://www.efatura.gov.tr/efaturaozelentegratorlerlistesi.html adresinde yer alan özel entegratörlerden birisi (ya da birkaçı) ile anlaşabilir. Özel entegratörü kullanıcıyı istenilen tarihte e-fatura sistemine dâhil edebilir. (Başvurunuz sonrasında 05.01.2016 00:00'da hesabınızın açılmamış olması durumunda (04.01.2016 ve sonrasında başvuranlar hariç) Başkanlık GİB-Portal hesabınızı otomatik olarak açacaktır. Sonrasında yöntem değişikliğinde bulunmanız mümkündür. Bkz 38 numaralı soru - GİB-Portal hesabının otomatik olarak açılmaması için, özel entegratörün kullanıcıyı en geç 05.01.2016 00:00'da sisteme dâhil etmiş olması gerekmektedir.)
E-Fatura başvurusu sırasında formdaki bilgilerinizde yanlışlık yaptıysanız ve bilgilerinizi güncellemek istiyorsanız 28375 numaralı sorunun cevabındaki bilgilere göre işlem yapınız.
Daha önce E-Fatura'ya başvuru yaptıysanız (sonrasında sistemden çıkmış olabilirsiniz) ikinci kez online e-fatura başvurusu yapamazsınız. Bu durumda 28375 numaralı sorunun cevabındaki bilgilere göre işlem yapınız. (Diğer kullanıcıların online başvuru yapması gerekmektedir.)
Hesabınızın açıldıktan sonra E-Fatura Kayıtlı Kullanıcılar Listesinde yer alabilirsiniz. Etiketleriniz hesabınızın açılmasıyla birlikte 16132 numaralı sorunun cevabına göre oluşacaktır.
E-Fatura Başvurusu Sorgulama Ekranı
e-Fatura uygulamasına başvuru yapan mükelleflerin e-fatura başvurusunun alınıp alınmadığı hususunda bilgi alabilecekleri sorgulama ekranına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/Sorgula.jsp 
2-B. E-Defter için; 
 - https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/  adresi kullanılarak E-Defter Başvurusu yapılabilir ve istenilen başlangıç dönemi seçilebilir.
E-Defter Başvurusu Sorgulama Ekranı
e-Defter uygulamasına başvuru yapan mükelleflerin e-Defter başvurusunun alınıp alınmadığı hususunda bilgi alabilecekleri sorgulama alanına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: http://www.edefter.gov.tr/edefterbasvurusorgulama.html

Mikro Antalya

Mikro Antalya