Randevu Formu

Mesajınız başarıyla gönderilmiştir. Size en kısa sürede geri dönüş olacaktır.

Mesajınızı gönderirken hata oluştu. Lütfen bilgilerinizi kontrol edip tekrar deneyiniz.

Lütfen tüm bilgileri eksiksiz doldurunuz.

image

E-Fatura ile birlikte irsaliye düzenleme konusu

12 Ocak 2016

Soru : E Fatura mükellefi olan bir firmanın , malın taşınması sırasında ayrıca irsaliye düzenlemesine gerek var mıdır ?

E-Fatura ve kağıt ortamında düzenlenen irsaliye konusunda bilgi verir misiniz ?

Cevap : E- Fatura düzenleyen bir firmanın ayrıca irsaliye düzenlemesine gerek yoktur.Düzenlenen E-Fatura aynı zamanda irsaliye yerine de geçer.Fakat bu durumun şartları vardır.Bu şartlar şunlardır ,

15- 397 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Getirilen e-Fatura uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Arasında Yapılan Satışlar e-Fatura Uygulamasına kayıtlı kullanıcılara düzenlenecek elektronik faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya "İrsaliye yerine geçer." ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur.Ancak bu imkândan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. Hizmet ifasına konu e-faturanın satış anında düzenlenmesi halinde, söz konusu kâğıt çıktının talep eden müşteriye verilmesi zorunludur.

Ayrıca ;

elektronik fatura düzenlemeniz kağıt ortamında irsaliye düzenlemenize engel bir durum yaratmaz. Ancak aynı mal satışı için hem e fatura düzenleyip hem de elinizde varolan eski irsaliyeli faturayı irsaliye yerine kullanılmak üzere düzenlemeniz mümkün değildir. İsterseniz manuel irsaliye düzenleyebilirsiniz isterseniz e faturayı irsaliye yerine kullanabilirsiniz. 


Mikro Antalya

Mikro Antalya